YouTube影片效果分析報告

YouTube 鏈接不正確
未找到視頻
YOZGATTA 50 BİN KİŞİNİN YAŞADIĞI TARİHİ ŞEHİR GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR
Erdogan Budak
Erdogan Budak 6470 粉絲數 552 總影片數 174.15萬 總觀看量 2022-06-18 發佈數據更新時間 2022-09-20
影片觀看量947
點讚比例 5.17%
評論數9
粉絲觀看率 14.6%
表現不錯
影片預估價值 204.91元 - 380.55元
粉絲互動率 14.68%
影片標籤
Kerkenes harabeleri kayıp şehir pteria pteria kerkenes yozgat valisi ziya polat yozgat kültür müdürlüğü hüseyin çiftçi heredot yozgat tarihi mekanlar frigler medler persler antik şehir yozgat antik şehir yozgat kerkenes harabeleri yozgat tarihi yerler yozgatta gezilecek yerler arkeoloji yozgat kazı çalışmaları yozgat videoları yozgat en yeni videoları kerkenes antik şehri KERKENES erdoğan budak yozgat il kültür ve turizm müdürlüğü yozgat müze müdürlüğü Yozgat
簡介
Merhabalar bu videomda, yine çok önemli bir tarihe daha tanıklık yapıyoruz. Öncelikli Yozgat Valisi Sayın Ziya Polat olmak üzere, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi'yi bizleri de bu ana tanıklık etmeye davet ettikleri için sonsuz teşekkür ederim. Herşeyin güzeli Yozgatımız için...
Evet Kerkenes Harabelerinde kazı çalışmalarına tanıklık edeceğiz. Benim için gerçekten çok önemli bir tecrübe oldu.
Tam 50 bin kişinin yaşadığı dünüşülen bu şehirin kaldırımlarında yürümek ve evlerin sınırlarını görmek inanılmaz bir mutluluk yaşattı.
Gelin hep beraber bu eşsiz güzelliğe tanıklık edelim ve tarihe de kendi çapımızda bir anı bırakalım.İyi seyirler dilerim.
#Kerkenes #KerkenesHarabeleri #KayıpŞehirPteria #Pteria #ZiyaPolat #HüseyinÇiftçi

KERKENES HARABELERİ (KAYIP ŞEHİR PTERİA) - YOZGAT
Yozgat'ın Sorgun İlçesi Şahmuratlı Köyü'nde bulunan Kerkenes Dağı Antik Kenti'nde ilk yüzey araştırması çalışmaları 1993 yılında başlamış 1998-2000 yıllarında müze ile katılımlı araştırma şekline dönüşmüş ve 2001 yılından bugüne kadar da İngiliz uyruklu Dr.Geoffrey Summers başkanlığında kazı ve araştırmalar devam etmektedir. Şehrin Demir Çağı'nda M.Ö.600 yıllarında Medler tarafından kurulduğu tahmin edilmekte ise de 2003 kazı sezonunda Frigce yazıtlar bulunması kentin bir Frig yerleşimi olabileceğini de göstermektedir. Kentin yaklaşık 7 kilometre olan sur duvarları 2,5 kilometrekarelik bir yerleşim alanı oluşturmaktadır. Antik kaynaklarda Pteria olarak kaydedilen kentin burası olduğu sanılmaktadır.
M.Ö. 547 yılında Persler tarafından kent zapt edilmiş halkı esir alınarak kent yakılmış ve surları yıkılmıştır. Yerleşim alanı kamu yapıları ve sivil yapı adaları ile gelişmiş bir su toplama ve kullanma sistemi içermektedir. Kazı ekibi Jeomanyetik yüzey araştırması, direnç yöntemi ile yüzey araştırması coğrafi bilgilendirme sistemi (GPS) çalışmalarının bir kısmını tamamlamış, bir kısmı da devam etmektedir. Kazı çalışmaları sırasında bulunan bir mobilyaya ait fildişi süsleme parçası şu an Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir. Antik kent yakılıp yağmalandığı için nitelikli kültür varlıklarına nadir olarak rastlanmaktadır. Tahminler ve elde edilen bazı verilere göre M.Ö.3-2'nci yüzyıllara ait bazı Galat mezarları da Bizans Dönemi'nde soyulmuş ve değerli parçalar yağma edilmiştir. Kentin önemli özelliklerinden biri de çabuk bozulabilen kumtaşı denilen bir çeşit taşın mimari, heykeltıraşı ve yazıtlarda çok sık kullanılmış olmasıdır. Sonuç olarak; Orta Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olan Kerkenes Dağı Şehri'ndeki kazı ve araştırmalar bölge tarihinin aydınlatılmasına katkıda bulunmaya devam edecektir.
Burada önceleri egemen olan Asur İmparatorluğu MÖ 612 yılında, Med ve Babillilerin ortak saldırısına yenik düştü. Medler imparatorluklarını Anadolu yüksek platosu boyunca, batıya Kızılırmak’a doğru genişlettiler ve Kerkenes Dağı üzerinde, Herodot tarihinde Pteria adıyla anılan yeni büyük bir şehir kurdular. Yine Herodot’a göre, Medler ile Lidyalılar arasında yıllardır uzayıp giden savaşın altıncı yılında, muharebe bütün şiddetiyle devam ederken tıpkı Thales’in o yıl için tahmin ettiği gibi gün geceye döner. Sonradan “Güneş Tutulması Muharebesi” olarak adlandırılacak bu olay, MÖ 585 yılının 28 Mayıs günü meydana gelir. Kilikyalılar ve Babiller’in arabuluculuğuyla imzalanan barış antlasması ile sınırlar tekrar belirlenir ve antlaşma karşılıklı kız alıp verme ile sağlamlaştırılır.
Heredot’a göre, Med şehri Pteria orta Kapadokya bölgesinin savunması en güçlü şehridir. Bu sur duvarlarının gerçek boyutları, Lidya Kralı Krezüs tarafından şehir yakıldığından ve güçlü taş duvarı en azından kısmen yıkıldığından beri ilk kez 1999 yılında ortaya çıkarıldı. Krezüs, Delfi’deki meşhur kehanet merkezine Kızılırmak'ı geçtiği takdirde ne olacağını sorar ve karşılığında "güçlü bir imparatorluk yok olacak” cevabını alır. Tanrıların belirgin desteği eşliğinde, ordusuyla doğuya yönelen Krezüs Pteria'yı ele geçirir ve şehir halkını tutsak eder. Böylece Pers kralı Büyük Kiros'un öfkesini üzerine çeker. MÖ 547 yılında Lidya ve Pers orduları Pteria yakınlarında karşılaşır, fakat yenişemezler. Krezüs başkenti Sart'a dönerken o yıl içerisinde başka savaş beklememektedir. Fakat Büyük Kiros, söz konusu kralın peşine düşer ve Lidya başkenti Sart’ı zapt eder. Kehanet gerçekleşmiştir, Krezüs güçlü bir imparatorluğu yok etmiştir; kendi imparatorluğunu.
Kaynak: Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşiv - Yozgat Müze Müdürlüğü Arşiv
展開